Dziecko nie chce spać. Co robić?

Czyje potrzeby naprawdę są dla Ciebie najważniejsze w tym momencie? 

Jeżeli teraz naprawdę najważniejsze są dla Ciebie potrzeby dziecka, to zastanów się, co działo się wcześniej, czym się zajmowaliście, jak Twoje dziecko spędzało czas tuż przed snem?

Wyciszenie.

Silne emocje i wzmożona aktywność tuż przed snem, emocjonująca gra, również ta na tablecie czy telefonie, maraton ulubionych kreskówek, stos zabawek, które teraz nagle trzeba posprzątać, by iść spać, to wszystko nie sprzyja wyciszeniu tuż przed snem. Podobnie jak nerwowa atmosfera, kłótnie czy rozliczanie z niepowodzeń. 

Plan i rytm.

Ze względu na szybkie tempo życia i wielość spraw do załatwienia, staramy się nasze życie planować. Zapisujemy to, co ważne dla nas okazjonalnie, robimy listy codziennych zakupów, rzeczy do zrobienia. Na lodówce wiszą grafiki zajęć naszych dzieci i nasze. A na to wszystko trzeba energii, którą uzyskujemy w czasie snu. 

A kto zastanawia się, czy planuje, co dziecko powinno robić tuż przed snem, by móc się zregenerować? Rano niezależnie od wieku dziecka nie chcemy przecież grymaszenia, próśb czy negocjacji o pozostanie w łóżku.

Rytuały

Zadbajmy przed snem o wyciszające rytuały dla zdrowia swojego i naszych dzieci. 

W zależności od wieku dziecka może to być wspólne czytanie książki, spokojna rozmowa o tym, co dobrego wydarzyło się danego dnia.

Miejmy nadzieję, że opowiadanie bajek nadal jest w modzie, podobnie jak śpiewanie kołysanek najmłodszym.

Sprzątanie zabawek przed snem, też nie musi być przykrym obowiązkiem, jeżeli dziecko wcześniej nauczyliśmy, że trzeba je sprzątać, by się o nie rano nie potykać i pokazaliśmy w jaki sposób to robić.