Edukacja zdalna

Czy w Twoim domu edukacja zdalna dzieci rodzi pytania, zdenerwowanie, niezgodę, złość, frustrację, a może przebiega według Twoich oczekiwań?

Czy u Ciebie też pojawiła się któraś z tych myśli?
‘Nie mam czasu być nauczycielem, muszę pracować’.
‘Co robią nauczyciele? Znowu tyle zadań. Nie wyrabiam’.
‘Ile to jeszcze potrwa?’
‘Mam dość ciągłych powiadomień i maili ze szkoły’.
‘Sam spróbuj pracować z pięciolatkiem w domu!’

Rzucasz swoją opinię na ten temat w eter? Sięgasz po telefon, by porozmawiać z kimś, kto to zrozumie? Masz ochotę zostawić na ten temat komentarz na grupie w mediach społecznościowych?

A może chcesz powiedzieć o tym, co o tym myślisz nauczycielowi?

Że zadań jest za dużo. Są za trudne i dziecko nie jest w stanie zrobić ich samo. Motywacja mu spada. Samo nie chce ich odrabiać i stale domaga się Twojej obecności. Potrzebuje indywidualnego wsparcia nauczyciela, konsultacji. Ty potrzebujesz wsparcia. Że masz tego dosyć.

Zrób to. Powiedz. To pomoże Tobie i dziecku.

Zwłaszcza, gdy sytuacje wymienione wyżej są Ci znajome i spędzają sen z powiek. Przekaż informację zwrotną, jak to wygląda z Twojej strony, przekaz konkretne argumenty. Porozmawiaj z wychowawcą, nauczycielem, specjalistą ze szkoły.

Z drugiej strony też jest człowiek, który stara się pracować najlepiej jak potrafi w tej sytuacji. Jeżeli jednak nie wie, że to co robi nie działa, to nic się nie zmieni.

Wiem, powinni sami zapytać, wiedzieć, że do jednego komputera w domu czasem stoi kolejka, że może nie mamy dostępu do sieci, albo się zawiesza. Że oboje rodzice pracują, często też zdalnie.
‘Czy ktoś o to pyta? Czy ktoś myśli, że w czasie, gdy martwię się o pracę, środki na życie, zdrowie rodziny i bezpieczeństwo, będę szukać drukarki do wydrukowania prac?!’

Masz rację, powinni zapytać. Powinni wiedzieć, jaka sytuacja jest po drugiej stronie łącza internetowego. Zanim włączą komputer, najpierw włączyć empatię. Zadać sobie pytanie, jak czuje się dziecko w swoim domu, czy jest zdrowe, czy ma możliwości i warunki do nauki. Jednocześnie to też ludzie, którzy tak jak Ty, doświadczają tego co się dzieje wokół.

Wszyscy włączmy empatię