Jak wychować dziecko?

A właściwie, jak towarzyszyć mu w rozwoju?

W co angażujesz najwięcej swojej energii w ciągu dnia w kontakcie z dzieckiem?

W rozmowę, słuchanie, upominanie, wspólną aktywność, czytanie, perswazję, negocjacje, ponaglanie, zmuszanie …

Zatrzymaj się i daj sobie czas na znalezienie odpowiedzi.

Usiądź i postaraj się sobie odpowiedzieć szczerze na to pytanie – Jak jest obecnie, jakie sytuacje z trudnym dla ciebie zachowaniem dziecka powtarzają się? Czy mają one związek z określoną porą – poranne wstawanie, pójście spać? Czy z aktywnością w ciągu dnia: wyjściem do szkoły czy przedszkola, posiłkiem, relacjami z innymi dziećmi, buntem wobec próśb kierowanych do dziecka, z relacją z innym dorosłym, brakiem zaangażowania i niechęcią chodzenia do szkoły, przedszkola, nauką… Jak często powtarzają się te sytuacje? Co szczególnie niepokoi Cię w tym zachowaniu? Zapisz odpowiedzi.

W jaki sposób najczęściej reagujesz? Jakie Twoje zachowania pojawiają się najczęściej w odpowiedzi na zachowanie dziecka? Które z nich są skuteczne, nie z punktu widzenia uzyskanego posłuszeństwa, a przyszłego rozwoju dziecka: radzenia sobie w sytuacji trudnej, rozwiązywania problemów, pokonywania trudności, wyrażania emocji…  Czego uczą dziecko Twoje reakcje, na jego zachowanie? Zapisz odpowiedzi. 

Co konkretnie chcesz zmienić? Jakie zachowania chciałbyś obserwować, jakich doświadczać? Nie szukaj nerwowo w wyszukiwarce. 

Poszukaj odpowiedzi w sobie, to Ty jesteś ekspertem od swojego dziecka. 

Jeżeli w odpowiedzi, na Twojej kartce pojawiają się zdania, zaczynające się od słów: ‘Nie chcę aby moje dziecko krzyczało codziennie rano przy ubieraniu się przed wyjściem do przedszkola’. Zastąp je opisem sytuacji, jakiej chcesz doświadczyć rano przed wyjściem. 

Podziel ją na najmniejsze kroki, na pojedyncze czynności i zobacz, przy którym z nich pojawia się ‘krzyk’. Pomyśl, czego był następstwem? Co możesz zrobić inaczej następnym razem? Jakie alternatywne działanie podjąć? Co możesz zaproponować dziecku, by zrobiło razem z Tobą, by przeprowadzić je przez ten trudny dla Was czas poranka, jednocześnie nie wyręczając dziecka? Spisz pomysły.

Co możesz zrobić?

Zacząć wspierać własne dziecko w rozwoju sam, zaczynając już od dziś, wykorzystując zapisane wcześniej pomysły.

Jeżeli nadal nie wiesz, jak to zrobić? Poszukaj w otoczeniu Twoim i dziecka osób, specjalistów, którzy mogą Ci w tym pomóc. Najczęściej, najbliżej jest nam do wspierających osób z rodziny. Równie blisko mamy do specjalistów zatrudnionych w żłobku, przedszkolu, szkole. Warto skorzystać z ich ekspertyzy, wsparcia i pracować systemowo. 

Jeżeli uznacie, że konieczne jest poza Waszym działaniem, dalsze wsparcie specjalistyczne, nie wahaj się, skorzystaj z konsultacji.

Za dwa tygodnie

Dziecko nie chce spać? Co robić?