Jakim rodzicem chcę być?

winter forest

Jakiego dorosłego chcę wychować?

Co jest dla mnie teraz najważniejsze na świecie w wychowaniu moich dzieci?

Refleksja

Jeżeli zadajesz sobie te pytania, to oznacza, że z refleksją podchodzisz do tego jaki ślad codziennie zostawiasz w życiu swojego dziecka. 

Pytania te nie wyczerpują tematu, jednak odpowiedź na nie jest kluczowa. Odpowiadając na nie będziesz miał szansę spojrzeć na wartości, którymi kierujesz się w życiu. Przyjrzeć się im i odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie, co jest dowodem na to, że właśnie to jest najważniejsze? Jakie moje działania w ciągu każdego dnia, potwierdzają, że te wartości, które odkryłem, to moje prawdziwe wartości, którymi kieruję się w wychowaniu dziecka?

„Potrzeba całej wioski, by wychować dziecko”

Jeszcze jedno, trudne pytanie, które powinieneś sobie zadać i znaleźć na nie odpowiedź?

Z kim muszę się dogadać, by moje dziecko jak najpełniej skorzystało z moich rodzicielskich działań, w tym z wsparcia, zrozumienia, empatii, podnoszenia na duchu, wyrażania emocji i radzenia sobie z nimi w sytuacjach trudnych.

Te kilka osób, które mam nadzieję przyszły Ci do głowy, to osoby znaczące z otoczenia Twojego dziecka, które również mają wpływ na jego wychowanie, postawę, wybierane działania, sposób reagowania w sytuacjach dostarczających radości, jak i w tych trudnych. 

To Twoi sojusznicy, z którymi musisz umieć się komunikować jako świadomy rodzic w duchu porozumienia i najlepiej pojętego interesu dziecka. To nie znaczy, że musisz zawsze i ze wszystkimi się zgadzać, jednak dobrze byłoby już teraz porozmawiać.  O czym?

Jakiego dorosłego chcecie wychować?

Co takiego robicie codziennie, wspólnie, by to nie były puste hasła?

Co takiego przychodzi Wam łatwo?

Z czym macie kłopot i gdzie szukacie rozwiązania?